Kontakt

Emailová linka

info@fsas.eu

Zjistit více

Certifikace

Garance ceny a správnosti

Logo certifikace


Zjistit více

Povinné ručení prochází v tomto roce změnami

Na trhu povinného ručení nyní vládne ostrá konkurence, která nutí pojišťovny bojovat o každého klienta. Pojistné produkty se stávají promyšlenější a vstřícnější k potřebám řidičů. Jakými změnami povinné ručení v současné době prochází?

Průměrná částka, kterou řidič běžně zaplatí za povinné ručení, se v květnu 2018 zvýšila. Zatímco v dubnu si průměrný řidič sjednal povinné ručení za 4513 Kč, v květnu tato částka narostla na 4991 Kč a nyní se ustálila na 4938 Kč.

Pro pojišťovny totiž začíná být povinné ručení drahým produktem. Zvyšují se ceny náhradních dílů i mzdové náklady pracovníků ve všech odvětvích – i v autoservisech. Kvůli tomu je proplácení škod při autonehodách dražší, než kdy dřív, což vede pojišťovny k tomu, aby zvýšené náklady kompenzovaly vyššími cenami povinného ručení.

Mnohé z nich rovněž přistupují k přísnější segmentaci podle rizikovosti řidičů. Na oblibě získalo například stanovení ceny povinného ručení v závislosti na počtu ujetých kilometrů. Pojišťovny vychází z myšlenky, že čím sporadičtější je výskyt řidiče na vozovce, tím nižší je pravděpodobnost jeho autonehody.  Toto opatření vychází vstříc všem příležitostným řidičům, kteří nechtějí zbytečně přeplácet za své občasné ježdění. Průkopníkem této metody je Allianz, v současné době tento způsob cenotvorby praktikuje rovněž Uniqa. Očekává se, že je napodobí i další pojišťovny.

V průběhu tohoto roku se rovněž schyluje ke stanovení ceny podle hmotnosti vozidla. Podle tohoto kritéria stanovuje cenu Hasičská vzájemná pojišťovna a dle odhadů by ji v tomto roce měla napodobit i Axa a ČSOB.